Hoppa till sidans innehåll

1969


Styrelse 1969:

Ordförande: Gunnar Gabrielsson

V. Ordförande: Åke Johansson

Sekreterare: Anders Perman

V. Sekreterare: Arne Molander

Skattmästare: Per Näslund

Intendent: Andres Carlsson

Klubbmästare: Olov Näslund

Sekt. Ledamot: Ture Lundqvist

Sekt. Ledamot: Henning Forsberg

Suppleant: Bo Forsberg

Suppleant: Pelle Melinder

 

Besiktningsmän: Erik Arnström

 

Sällskapet är anslutet till följande organistationer 1974:

Sveriges rikidrottsförbund

Svenska seglarförbundet

Sveneriges Motorbåtunion

Svera

Sveriges Racerbåtsfederation

Neptunkryssarförbundet

Svenska OK-jolleförbundet

Svenska Optimistjolleunionen

Ångermanslands seglarförbund

Norrlandsregattan

Bottenhavsseglarna

Ulvöregattan

 

Tävlingsprogram för säsongen 1969

För alla seglingar tillämpas IYRU:s kappseglingsbestämmelser med tillägg.

Startfartyg får dock utrustas på enklare sätt än vad bestämmelserna föreskriver. 10 min innan första start skjutes ett lystringsskott och 5 min. innan ett förberedelseskott.

 

Båt, för vilken startavgift ej betalats före tävlingsdagen, får ej starta eller kommer att uteslutas ur tävlingen. Betalning skall ske kontakt hos Melinders kiosk senast kl. 18:00 dag före segling. Förskottsbetalning av startavgifter för hela året kan även göras.

 

Om ej annat anges, sker start kl 10:30.

 

Startavgift: 10:- för deplacementbåtar samt 6:- för OK-jollar och liknande.

Optimister inagen avgift.

Protestavgift: 25:-

Rätt till ändring av programmet förbehålles.

 

Datum Tävling Plats Klasser Seglingsnämnd

31/5-

1/6

DM-seglingar

4 segl. därav 3 räknas 

Gullviksfjärden OK-jolle Gunnar Harju
8/6 Trysundaskeppet Hörnskatan Neptunkryssare Anders Perman
Granlidenpokalen Nötbolandet

OK-jolle &

optimist

Sören Stoltz
15/6 Östan & Västanskär Gullviksfjärden Neptunkryssare Åke Johansson
Grisslandpokalen Gullviksfjärden OK-jolle Bo Forsgren
29/6 Verner P:s räddningspokal Malmöfjärden

Neptunkryssare

OK-jolle

Optimist

Rolf Green

Verner Pettersson

28/6 Sagaregattan Hamnen, Övik Arne Molander

5/7-

9/7

Ulvöregattan

Folkbåtar (NM)

Neptunkryssare

OSCR-båtar

OK-jolle

Optimist

Motorbåtar

2/8-

3/8

Trysundaträffen Nötbolandet

Segelbåtar

Motorbåtar

G Harju

B Forsgren

Henning Forsberg

10/8 Skagenseglingen Skags g:la fyrplats OK-jolle Bo Westberg-Gren
10/8 Stubbsandseglingen Stubbsand Optimist

Olle Granberg

Sixten Franzén

16//8 Ulvödistansen Nötbolandet

Segelbåtar

Motorbåtar

Pelle Melinder

Lennart Hellgren

Ture Lundqvist

17/8 Gråskärspokalen Malmöfjärden OK-jolle Åke Gidlöf
24/8 Damernas & Gastarnas segling Hamnen Neptunkryssare Carl-Anders Kusoffsky
Hornöregattan Malmöfjärden

OK-jolle

Optimist

Rolf Hoffman

30-

31/8

VM- och SM-uttagning Gullviksfjärden OK-jolle

Pelle Melinder

Lennart Hellgren

7/9 Floraregattan Höglandssjön Optimist

Åke Johansson

Bruno Sandström

6/9-

7/9

Höstregattan Hamnen

Neptunkryssare

OK-jolle

Gunnar Gabrielsson

 

Uppdaterad: 15 JAN 2010 15:18 Skribent: Andreas Nordström

 

 

Bli medlem, betala med swish.

 

 

Postadress:
Örnsköldsviks SS - Segling
Box 208
89125 Örnsköldsvik

Kontakt:
Tel: 0706171040
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

ÖSS SPONSORER 2019

seasea

Yamaha center

Byggsigurd 

Cervera 

Flexite

Holmen

BMW Lindholms bil

Malux