Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2018


Byggsigurdregattan

Plac. Rorsman Båttyp
1 Robert Carlsson J70
2 Ove Westman Express
3 John Hägglöf 1 ton
4 Mats Hägglöf J70
5 Oskar Jansson Express
6 Lars Lundquist H-båt
7 Anders Lundqvist X 3/4 ton

Lindholms Bil BMW Toyota Race

Placering Rorsman Båttyp SRS-tal Seglad tid Omräknad tid Notering
1 Lars E. Lundqvist H-båt 0,83 02:00:10 01:39:44 Pers SRS -0,05
2 Anders Carlsson J70 0,981 01:42:30 01:40:33  
3 John Hägglöf One Off 1 ton 1,056 01:38:00 01:43:29 Pers SRS -0,03
4 Ove Westman Express 0,909 01:54:45 01:44:18  
5 Lennart Elfving Stratus 0,962 01:48:50 01:44:42  
6 Oscar Jansson Express 0,909 01:56:15 01:45:40  
7 Staffan Arnström X99 1,029 01:51:50 01:55:05  
8 Johan Hägglöf Diva 35  1,028 01:52:50 01:56:00  
9 Robert Wågström Fenix 0,829 DNS DNS Pers SRS -0,05

 

Gullviksregattan 2018

Resultat Rorsman Båttyp SRS-tal Seglad tid Omräknad tid Notering
1 Olle Nylander IF 0,764 01:51:15 01:25:00 ej spinn, pers -0,05
2 Lars Lundqvist H-båt 0,83 01:47:25 01:29:09 pers -0,05
3 Robert Wågström Maxi Fenix 0,829 01:47:50 01:29:24 pers -0,05
4 Ove Westman Express 0,909 01:41:42 01:32:27  
5 Johan Hägglöf Diva 35 0,976 01:35:40 01:33:22 ej spinn, shorth x 2
6 Lennart Elfving Stratus 0,962 01:37:20 01:33:38  
7 Hans Larsson Cumulus 0,871 01:48:05 01:34:08 shorth x 2
8 Anders Lundqvist X 3/4 ton 0,932 01:43:40 01:36:37 ej spinn, shorth x 2
9 Tomas Rydman Arcona 340 1,066 01:34:50 01:41:06  
10 John Hägglöf One off 1ton 1,069 DNS DNS pers -0,02

Ulvö SYD

Resultat Rorsman Båt  Notering
1 Lennart Elfving Stratus ej spinn
2 Johan Hägglöf Diva 35  
3 Robert Carlsson J70  
4 Pelle Sjölund Diva 38  
5 John Hägglöf One Off 1 ton pers -0,02
6 Tomas Rydman Arcona 340  
DNF Ove Westman Express inkl 2 x short
DNF Enar Lund Scanner 38  
DNS Olle Hägglund NF ej spinn,short x 2, pers-0,01

Ulvö Nord

Resultat Rorsman Båt  Notering
1 Lennart Elfving Stratus ej spinn
2 Robert Carlsson J70  
3 Johan Hägglöf Diva 35  
4 Pelle Sjölund Diva 38  
5 John Hägglöf One Off 1 ton pers -0,02
6 Tomas Rydman Arcona 340  
DNS Ove Westman Express inkl 2 x short
DNS Enar Lund Scanner 38  

Ulvö distansen Cup

Resultat Rorsman Båt  Totalt Notering
1 Lennart Elfving Stratus 2 ej spinn
2 Robert Carlsson J70 5  
3 Johan Hägglöf Diva 35 5  
4 Pelle Sjölund Diva 38 8  
5 John Hägglöf One Off 1 ton 10 pers -0,02
6 Tomas Rydman Arcona 340 12  
DNS Ove Westman Express 17 inkl 2 x short
DNS Enar Lund Scanner 38 17  
DNS Olle Hägglund NF 18  

Trysundaskeppet

Plats Rorsman Båt  SRS Måltid Korr. 
1 Ove Westman Express 0,909 14:50:03 02:34:35
2 Lars Lundquist H båt 0,830 15:11:45 02:39:09
3 Hans Larsson Cumulus 0,871 15:04:23 02:40:36
4 Johan Hägglöf Diva 35 0,998 14:41:10 02:40:51

Klubbmästerskap

Båttyp Skeppare Byggsigurd Lind Gullviksreg UlvöD. UlvöN. Try Burön Poäng Placering
Express Ove Westman 2 4 4 9 7 1 1 8 1
J70 Robert Carlsson 1 10 11 3 2 5 5 11 2
Albin Stratus Lennart Elfving 8 5 6 1 1 5 5 12 3
Diva 35 Johan Hägglöf 8 8 5 2 3 4 5 14 4
H-båt Lars Lundqvist 6 1 2 9 7 2 4 15 5
One Off 1 ton John Hägglöf 3 3 10 5 5 5 5 16 6
IF Olle Nylander 8 10 1 9 7 5 5 18 7
Diva  Pelle Sjölund 8 10 11 4 4 5 5 18 8
Maxi Mixer Robert Wågström 8 10 3 9 7 3 5 19 9
J70 Anders Carlsson 8 2 11 9 7 5 5 20 10
IF Hans Larsson 8 10 7 9 7 3 3 20 11
J70 Mats Hägglöf 4 10 11 9 7 5 5 21 12
Express Oscar Jansson 5 6 11 9 7 5 5 21 13
Omega 28 Göran Elfving 8 10 11 9 7 5 2 22 14
Arcona 34 Tomas Rydman 8 10 9 6 6 5 5 22 15
X 3/4 ton Anders Lundqvist 7 10 8 9 7 5 5 24 16
X99 Staffan Arnström 8 7 11 9 7 5 5 24 16
Scanner 38 Enar Lundh 8 10 11 9 7 5 5 25 18
Uppdaterad: 03 SEP 2018 11:29 Skribent: Nina Sandin
Epost: Adressen Gömd

 

Bli medlem, betala med swish.

 

 

Postadress:
Örnsköldsviks SS - Segling
Box 208
89125 Örnsköldsvik

Kontakt:
Tel: 070-6171040
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

ÖSS SPONSORER 2018

seasea

Yamaha center

Byggsigurd 

Cervera 

Flexite

Holmen

BMW Lindholms bil

Malux