Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2019


Byggsigurd Regattan

 

Namn SRS #1 #2 Poäng placering
Jens Nordin 0,91 3 1 4 1
Emil Hägglöf 0,901 2 3 5 2
Anders Carlsson 0,835 4 2 6 3
Robert Carlsson 0,981 1 6 7 4
Oscar Jansson 0,91 6 4 10 5
Ove Westman 0,91 7 5 12 6
Mats Hägglöf 0,896 5 8 13 7
Lars Lundkvist 0,881 10 7 17 8
Anders Lundqvist 0,971 9 9 18 9
Can Lövstrand 0,793 8 11 19 10
Kristoffer Wiklund 0,912 11 10 21 11
Johan Hägglöf 1,025 13 12 25 12
Vilmer Hörnfeldt 0,793 12 13 25 13

 

Gastarnas Segling

  Rorsman Båt  SRS Starttid Notering
1 Håkan Mikaelsson Stratus 0,930 11:11:39  
2 ÖSS seglarskola IF 0,812 11:00:00 ej spinn
  Linus Beskow        
  Martin Ferm        
3 ÖSS seglarskola IF 0,812 11:00:00 ej spinn
  John Nilsson        
  William Nilsson        
4 Erika Abrahamss. Express 0,910 11:09:54  
5 Kent Jenstad X3/4 ton 0,971 11:15:02 SH
6 Margareta Jansson J70 0,936 11:12:10 SH+ej spinn
7 ÖSS seglarskola IF 0,812 11:00:00 ej spinn
  Alexander Scharpf        
8 Lars Ödling Diva 35 0,986 11:16:12 SH+ej spinn

 

Gullviksregattan

1 Vilmer Hörnfeldt J70 0,931 03:20:52 pers -0,05
2 Jens Nordin Express 0,88 03:37:13 pers -0,03
3 Lennart Elfving Stratus 0,965 03:37:32  
4 Magnus Johansson IF 0,829 03:37:33 SH
5 Åsa Elfving Express 0,86 03:42:49 pers -0,05
6 Tomas Rydman Arcona 340 1,064 03:52:38  
7 Hans Larsson Cumulus 0,88 03:59:52 SH
8 Johan Hägglöf Diva 35 1,025 04:01:28  
9 Anders Lundqvist X 3/4 ton 0,971 04:02:14 SH
10 Lars Lundqvist H-båt 0,851 04:05:56 pers -0,03
11 Ove Westman Express 0,91 04:09:08  
12 Robert Wågström Maxi Fenix 0,83 04:17:14 pers -0,05
13 Kristoffer Wiklund Scanmar 33 0,876 04:33:26 pers -0,06
14 Olle Nylander IF 0,785 DNS pers -0,05
14 Mats Hägglöf Omega 36 0,957 DNS SH, ej spinn

Ulvödistansen Cup

Resultat Rorsman Båt  Syd Nord Totalt SRS Notering
1 Kristoffer Wiklund Scanmar 33 1 1 2 0,888 Pers -0,06
2 Robert Carlsson J70 3 2 5 0,981  
3 Lennart Elfving Stratus 2 6 8 0,965  
4 Ove Westman Express 4 4 8 0,870 SH + ej spinn
5 Tomas Rydman Arcona 340 8 3 11 1,011 SH + ej spinn
6 Jens Nordin Express 6 5 11 0,880 Pers -0,03
7 Pär Jansson Express 5 7 12 0,910  
8 Anders Lundqvist X3/4 ton 7 DNC   0,950 SH + ej spinn

Trysundaskeppet

Plats Rorsman Båt  SRS Segladtid Korr.   
1 Robert Carlsson J70 0,981 03:10:12 03:06:35  
2 Ove Westman Express 0,91 03:28:42 03:09:55  
3 Jens Nordin Express 0,88 03:37:38 03:11:31 Pers -0,03
4 Pär Jansson J70 0,981 03:17:11 03:13:26  
5 Olle Hägglund NF 0,898 03:39:28 03:17:05 Pers -0,01
6 Kristoffer Wiklund Scanmar 33 0,888 03:50:20 03:24:32 Pers -0,06
7 Johan Hägglöf Diva 35 1,025 03:25:57 03:31:03  
8 Björn Hägglund  Arabesque 30 0,846 04:22:22 03:41:58 short handed, Pers -0,04
9 Lars Lundquist H båt 0,845 07:00:00 05:54:54 short handed
Uppdaterad: 03 SEP 2018 11:29 Skribent: Nina Sandin
Epost: Adressen Gömd

 

 

Bli medlem, betala med swish.

 

 

Postadress:
Örnsköldsviks SS - Segling
Box 208
89125 Örnsköldsvik

Kontakt:
Tel: 0706171040
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

ÖSS SPONSORER 2019

seasea

Yamaha center

Byggsigurd 

Cervera 

Flexite

Holmen

BMW Lindholms bil

Malux