Hoppa till sidans innehåll

Totalsegrare med klasser


Ulvöregattan 2016

Ulvöhamn

Ulvöregattan 2016 Total

Express Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
RankKlubbNatSkeppareBåtnamnBåttypSegelnrSRSKlassR1  R2  R3  TotalNett
1st HSS SWE Kristoffer Harmark Skumpan Express 305 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 27.0 27.0
2nd ÖSS SWE Martin Rubing Falsat Express 594 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 28.0 28.0
3rd ÖSS SWE Ove Westman Axxa Express 794 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 29.0 29.0
4th KSSS SWE Niklas Erneberg SWE 746 Express 746 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 30.0 30.0
5th UmSS SWE Olle Heimersson Seaflex Express 573 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 31.0 31.0
6th UmSS SWE Petter Conradsson Tvålen Express 185 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 32.0 32.0
7th PSS SWE Benny Öhman Dream Express 362 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 33.0 33.0
8th UmSS SWE Viktor Brodin Ibex Express 707 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 8.0 34.0 34.0
9th UmSS SWE Mats Borg WillyX Express 754 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 9.0 35.0 35.0
10th UmSS SWE Albin Råstander Extra allt Express 63 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 10.0 36.0 36.0
11th UmSS SWE Erik Abrahamsson AnnXet Express 488 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 37.0 37.0
12th ÖSS SWE Oscar Jansson BioCool Express 560 1.11 Express 13.0 DNC 13.0 DNC 12.0 38.0 38.0

SRS1 Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
RankKlubbNatSkeppareBåtnamnBåttypSegelnrSRSKlassR1  R2  R3  TotalNett
1st VhSS SWE Tor Jacobson La lupa RS Elite 42 1.094 SRS1 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd ÖSS SWE Anders Carlsson Charade IF 942 1.015 SRS1 7.0 3.0 2.0 12.0 12.0
3rd ÖSS SWE Göran Elfving Carijana Omega 28 21 1.07 SRS1 4.0 4.0 10.0 18.0 18.0
4th ÖSS SWE Fritz Forsgren Gröngölingarna IF 1471 1.015 SRS1 10.0 2.0 7.0 19.0 19.0
5th KrBK SWE Pelle Thim Svea Omega 30 223 1.132 SRS1 3.0 13.0 4.0 20.0 20.0
6th SuSS SWE Peter Norberg Prillan Neptunkryssare 226 1.04 SRS1 11.0 7.0 3.0 21.0 21.0
7th SuSS SWE Björn Karjel Belle Amie Neptunkryssare 222 1.04 SRS1 8.0 6.0 9.0 23.0 23.0
8th WSF FIN Mikael Walhroos Lotus Finn Flyer 31 Fin7227 1.153 SRS1 6.0 16.0 5.0 27.0 27.0
9th UmSS SWE Henrik Österlund Jennifer W 30 kompromiss 18 1.095 SRS1 9.0 12.0 6.0 27.0 27.0
10th SuSS SWE Jan Esping Illbattingen Banner 28 53 1.159 SRS1 5.0 11.0 18.0 34.0 34.0
11th VM FIN Lauri Katajisto Windx X-79 Fin3139 1.135 SRS1 2.0 9.0 30.0 DSQ 41.0 41.0
12th UmSS SWE Dick Brändström Kirdi Comfort 30 3782 1.091 SRS1 12.0 18.0 12.0 42.0 42.0
13th ÖSS SWE Magnus Johansson Anna IF 3283 1.015 SRS1 30.0 DNC 5.0 8.0 43.0 43.0
14th HSS SWE Marie-Louise Norden Lady G Scampi 614 1.089 SRS1 18.0 10.0 17.0 45.0 45.0
15th ÖSS SWE Joakim Forsgren Zyra IF 1725 1.015 SRS1 30.0 DNF 8.0 11.0 49.0 49.0
16th ÖHBK SWE Mikael Lindh Ulf Go Five 5 1.033 SRS1 14.0 15.0 22.0 51.0 51.0
17th UmSS SWE Stig Nystedt Dolittle Albin Ballad 669 1.087 SRS1 20.0 17.0 15.0 52.0 52.0
18th UmSS SWE Ulf Pettersson Utopi Hanse 312 10312 1.154 SRS1 17.0 19.0 16.0 52.0 52.0
19th ÖSS SWE Mikael Holmström Minion Mini compis 8961 1.042 SRS1 16.0 14.0 30.0 DNF 60.0 60.0
20th UmSS SWE Kristoffer Altin Motley crew Caribean 22 22 1.04 SRS1 13.0 21.0 30.0 DNF 64.0 64.0
21st ÖSS SWE Niklas Engblom Nått billigt Accent 26 144 1.037 SRS1 15.0 30.0 DNF 23.0 68.0 68.0
22nd KBK SWE Kurt Werner EttNollEtt Surprise 101 1.059 SRS1 19.0 22.0 30.0 DNF 71.0 71.0
23rd ÖSS SWE Tomas Gidlund Sun-day Maxi Fenix 68 1.065 SRS1 30.0 DNC 30.0 DNC 13.0 73.0 73.0
24th SuSS SWE Pontus Challis Svava Omega 30 160 1.132 SRS1 30.0 DNC 24.0 19.0 73.0 73.0
25th ÖSS SWE Olle Nylander Cobra IF 3440 1.015 SRS1 30.0 DNC 30.0 DNC 14.0 74.0 74.0
26th UBK SWE Gunnar Ekman White lady Accent 26 153 1.037 SRS1 30.0 DNF 23.0 21.0 74.0 74.0
27th WSF FIN Göran Antila Runaway Malbec 290 Fin9950 1.156 SRS1 30.0 DNC 30.0 DNC 20.0 80.0 80.0
28th ÖSS SWE Olle Hägglund Veronica NF 138 1.090 SRS1 30.0 DNC 20.0 30.0 DSQ 80.0 80.0
29th ÖSS SWE Victor Lindmark Obelix Maxi 95 27 1.084 SRS1 30.0 DNC 30.0 DNC 24.0 84.0 84.0

SRS2 Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
RankKlubbNatSkeppareBåtnamnBåttypSegelnrSRSKlassR1  R2  R3  TotalNett
1st ÖSS SWE Lennart Elfving Leona Albin Stratus 8764 1.165 SRS2 5.0 1.0 2.0 8.0 8.0
2nd ÖSS SWE Anders Lundqvist Xthyra X-3/4 4 1.202 SRS2 2.0 2.0 4.0 8.0 8.0
3rd SuSS SWE Tomas Hammarström Tant Raffa X-102 6244 1.173 SRS2 3.0 4.0 3.0 10.0 10.0
4th ÖSS SWE Fredrik Nordin First of Course First 34.7 28040 1.244 SRS2 8.0 12.0 1.0 21.0 21.0
5th WSF FIN Kaj Ollila Trixie X-99 Fin8456 1.247 SRS2 11.0 5.0 5.0 21.0 21.0
6th PSS SWE Ove Lundmark Feelgood X-102 10740 1.170 SRS2 6.0 9.0 6.0 21.0 21.0
7th SSJ FIN Tom Sundqvist Dagmar One Off Fin2454 1.162 SRS2 9.0 3.0 10.0 22.0 22.0
8th TBK SWE Johan Ekberg Bönan 2 Dehler 35 168 1.262 SRS2 7.0 10.0 7.0 24.0 24.0
9th SöBS SWE Morgan Evensson Makalös X-102 9657 1.180 SRS2 10.0 8.0 13.0 31.0 31.0
10th ÖSS SWE Billy Russel Xtra Thyme X-362 Sport 217 1.283 SRS2 12.0 11.0 11.0 34.0 34.0
11th KSSS SWE Rolf Tannergård Effect Aspect 40 5 1.411 SRS2 4.0 22.0 9.0 35.0 35.0
12th HSS SWE Patrik Norberg Ebba Grön First class 10 960 1.237 SRS2 17.0 13.0 8.0 38.0 38.0
13th ÖSS SWE Mats Hägglöf S/Y Maskinen Farr 30 659 1.350 SRS2 1.0 16.0 23.0 40.0 40.0
14th ÖSS SWE John Hägglöf Blacken One Off 1ton 9264 1.313 SRS2 16.0 6.0 19.0 41.0 41.0
15th TV FIN Aaro Ponkala Garfield Two Star 36 Fin8579 1.230 SRS2 14.0 14.0 14.0 42.0 42.0
16th WSF FIN Niklas Jakobsson Jumpin Jack flash J-35 Fin9335 1.251 SRS2 19.0 7.0 18.0 44.0 44.0
17th SSJ FIN Janne Backlund Coomara Joson 32 (mod) Fin8712 1.334 SRS2 13.0 15.0 17.0 45.0 45.0
18th OTPS FIN Jussi Kuivas Chapeau! Dufour 34 LR Fin7721 1.22 SRS2 18.0 17.0 15.0 50.0 50.0
19th ÖSS SWE Tomas Rydman TwoDoz Arcona 340 24 1.293 SRS2 15.0 18.0 21.0 54.0 54.0
20th ÖSS SWE Johan Hägglöf Zeke Diva 35 109 1.247 SRS2 21.0 19.0 16.0 56.0 56.0
21st NBSS SWE Peter Neretnieks Rigas Balsam Omega 42 4 1.261 SRS2 20.0 23.0 20.0 63.0 63.0
22nd WSF FIN Kim Westerlund Garbo J/105 Fin499 1.263 SRS2 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 66.0 66.0
23rd HSS SWE Magnus Högberg Ylva Hanse 342 267 1.204 SRS2 23.0 21.0 24.0 68.0 68.0
24th UrSS SWE Michael Burman Le Vent Hanse 355 131 1.171 SRS2 22.0 20.0 27.0 DNF 69.0 69.0
25th KrBK SWE Martin Sjödin Bolero Wasa 360 6 1.222 SRS2 27.0 DNC 27.0 DNC 22.0 76.0 76.0
26th ÖSS SWE Erika Lindström Scilla Hanse 370 127 1.252 SRS2 27.0 DNF 24.0 25.0 76.0 76.0


www.ulvoregattan.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Ulvöregattan 2016

Ulvöhamn

Ulvöregattan 2016 Total

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 67, Scoring system: Appendix A
RankKlubbNatSkeppareBåtnamnBåttypSegelnrSRSKlassR1  R2  R3  TotalNett
1st VhSS SWE Tor Jacobson La lupa RS Elite 42 1.094 SRS1 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd ÖSS SWE Anders Lundqvist Xthyra X-3/4 4 1.202 SRS2 4.0 11.0 12.0 27.0 27.0
3rd ÖSS SWE Lennart Elfving Leona Albin Stratus 8764 1.165 SRS2 9.0 10.0 10.0 29.0 29.0
4th SuSS SWE Tomas Hammarström Tant Raffa X-102 6244 1.173 SRS2 6.0 13.0 11.0 30.0 30.0
5th ÖSS SWE Anders Carlsson Charade IF 942 1.015 SRS1 25.0 3.0 5.0 33.0 33.0
6th KrBK SWE Pelle Thim Svea Omega 30 223 1.132 SRS1 5.0 22.0 17.0 44.0 44.0
7th ÖSS SWE Göran Elfving Carijana Omega 28 21 1.07 SRS1 8.0 4.0 33.0 45.0 45.0
8th WSF FIN Kaj Ollila Trixie X-99 Fin8456 1.247 SRS2 16.0 15.0 14.0 45.0 45.0
9th PSS SWE Ove Lundmark Feelgood X-102 10740 1.170 SRS2 10.0 21.0 15.5 46.5 46.5
10th ÖSS SWE Fredrik Nordin First of Course First 34.7 28040 1.244 SRS2 12.0 28.0 9.0 49.0 49.0
11th SSJ FIN Tom Sundqvist Dagmar One Off Fin2454 1.162 SRS2 14.0 12.0 24.0 50.0 50.0
12th SuSS SWE Peter Norberg Prillan Neptunkryssare 226 1.04 SRS1 32.0 7.0 15.5 54.5 54.5
13th ÖSS SWE Fritz Forsgren Gröngölingarna IF 1471 1.015 SRS1 31.0 2.0 22.0 55.0 55.0
14th TBK SWE Johan Ekberg Bönan 2 Dehler 35 168 1.262 SRS2 11.0 25.0 19.0 55.0 55.0
15th SöBS SWE Morgan Evensson Makalös X-102 9657 1.180 SRS2 15.0 20.0 28.0 63.0 63.0
16th SuSS SWE Björn Karjel Belle Amie Neptunkryssare 222 1.04 SRS1 28.0 6.0 32.0 66.0 66.0
17th WSF FIN Mikael Walhroos Lotus Finn Flyer 31 Fin7227 1.153 SRS1 23.0 26.0 18.0 67.0 67.0
18th UmSS SWE Henrik Österlund Jennifer W 30 kompromiss 18 1.095 SRS1 30.0 17.5 21.0 68.5 68.5
19th ÖSS SWE Billy Russel Xtra Thyme X-362 Sport 217 1.283 SRS2 17.0 27.0 25.0 69.0 69.0
20th HSS SWE Patrik Norberg Ebba Grön First class 10 960 1.237 SRS2 22.0 30.0 20.0 72.0 72.0
21st KSSS SWE Rolf Tannergård Effect Aspect 40 5 1.411 SRS2 7.0 44.0 23.0 74.0 74.0
22nd ÖSS SWE John Hägglöf Blacken One Off 1ton 9264 1.313 SRS2 21.0 17.5 38.0 76.5 76.5
23rd VM FIN Lauri Katajisto Windx X-79 Fin3139 1.135 SRS1 3.0 9.0 68.0 DSQ 80.0 80.0
24th WSF FIN Niklas Jakobsson Jumpin Jack flash J-35 Fin9335 1.251 SRS2 26.0 19.0 37.0 82.0 82.0
25th TV FIN Aaro Ponkala Garfield Two Star 36 Fin8579 1.230 SRS2 19.0 32.0 31.0 82.0 82.0
26th ÖSS SWE Mats Hägglöf S/Y Maskinen Farr 30 659 1.350 SRS2 2.0 35.0 46.0 83.0 83.0
27th SuSS SWE Jan Esping Illbattingen Banner 28 53 1.159 SRS1 13.0 16.0 55.0 84.0 84.0
28th SSJ FIN Janne Backlund Coomara Joson 32 (mod) Fin8712 1.334 SRS2 18.0 34.0 36.0 88.0 88.0
29th OTPS FIN Jussi Kuivas Chapeau! Dufour 34 LR Fin7721 1.22 SRS2 24.0 37.0 34.0 95.0 95.0
30th ÖSS SWE Magnus Johansson Anna IF 3283 1.015 SRS1 68.0 DNC 5.0 29.0 102.0 102.0
31st ÖSS SWE Tomas Rydman TwoDoz Arcona 340 24 1.293 SRS2 20.0 39.0 43.0 102.0 102.0
32nd ÖSS SWE Johan Hägglöf Zeke Diva 35 109 1.247 SRS2 29.0 41.0 35.0 105.0 105.0
33rd UmSS SWE Dick Brändström Kirdi Comfort 30 3782 1.091 SRS1 34.0 31.0 40.0 105.0 105.0
34th HSS SWE Marie-Louise Norden Lady G Scampi 614 1.089 SRS1 41.0 14.0 54.0 109.0 109.0
35th NBSS SWE Peter Neretnieks Rigas Balsam Omega 42 4 1.261 SRS2 27.0 45.0 41.0 113.0 113.0
36th ÖSS SWE Joakim Forsgren Zyra IF 1725 1.015 SRS1 68.0 DNF 8.0 39.0 115.0 115.0
37th ÖHBK SWE Mikael Lindh Ulf Go Five 5 1.033 SRS1 37.0 24.0 59.0 120.0 120.0
38th UmSS SWE Stig Nystedt Dolittle Albin Ballad 669 1.087 SRS1 43.0 29.0 52.0 124.0 124.0
39th UmSS SWE Ulf Pettersson Utopi Hanse 312 10312 1.154 SRS1 40.0 33.0 53.0 126.0 126.0
40th HSS SWE Magnus Högberg Ylva Hanse 342 267 1.204 SRS2 35.0 43.0 48.0 126.0 126.0
41st ÖSS SWE Mikael Holmström Minion Mini compis 8961 1.042 SRS1 39.0 23.0 68.0 DNF 130.0 130.0
42nd HSS SWE Kristoffer Harmark Skumpan Express 305 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 2.0 138.0 138.0
43rd ÖSS SWE Martin Rubing Falsat Express 594 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 3.0 139.0 139.0
44th ÖSS SWE Ove Westman Axxa Express 794 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 4.0 140.0 140.0
45th KSSS SWE Niklas Erneberg SWE 746 Express 746 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 6.0 142.0 142.0
46th UmSS SWE Kristoffer Altin Motley crew Caribean 22 22 1.04 SRS1 36.0 38.0 68.0 DNF 142.0 142.0
47th UmSS SWE Olle Heimersson Seaflex Express 573 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 7.0 143.0 143.0
48th UrSS SWE Michael Burman Le Vent Hanse 355 131 1.171 SRS2 33.0 42.0 68.0 DNF 143.0 143.0
49th UmSS SWE Petter Conradsson Tvålen Express 185 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 8.0 144.0 144.0
50th PSS SWE Benny Öhman Dream Express 362 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 13.0 149.0 149.0
51st KBK SWE Kurt Werner EttNollEtt Surprise 101 1.059 SRS1 42.0 40.0 68.0 DNF 150.0 150.0
52nd UmSS SWE Viktor Brodin Ibex Express 707 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 26.0 162.0 162.0
53rd WSF FIN Kim Westerlund Garbo J/105 Fin499 1.263 SRS2 68.0 DNC 68.0 DNC 27.0 163.0 163.0
54th UmSS SWE Mats Borg WillyX Express 754 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 30.0 166.0 166.0
55th ÖSS SWE Niklas Engblom Nått billigt Accent 26 144 1.037 SRS1 38.0 68.0 DNF 60.0 166.0 166.0
56th ÖSS SWE Erika Lindström Scilla Hanse 370 127 1.252 SRS2 68.0 DNF 47.0 51.0 166.0 166.0
57th ÖSS SWE Olle Hägglund Veronica NF 138 1.090 SRS1 68.0 DNC 36.0 68.0 DSQ 172.0 172.0
58th UBK SWE Gunnar Ekman White lady Accent 26 153 1.037 SRS1 68.0 DNF 46.0 58.0 172.0 172.0
59th SuSS SWE Pontus Challis Svava Omega 30 160 1.132 SRS1 68.0 DNC 48.0 56.0 172.0 172.0
60th UmSS SWE Albin Råstander Extra allt Express 63 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 42.0 178.0 178.0
61st ÖSS SWE Tomas Gidlund Sun-day Maxi Fenix 68 1.065 SRS1 68.0 DNC 68.0 DNC 44.0 180.0 180.0
62nd KrBK SWE Martin Sjödin Bolero Wasa 360 6 1.222 SRS2 68.0 DNC 68.0 DNC 45.0 181.0 181.0
63rd UmSS SWE Erik Abrahamsson AnnXet Express 488 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 47.0 183.0 183.0
64th ÖSS SWE Oscar Jansson BioCool Express 560 1.11 Express 68.0 DNC 68.0 DNC 49.0 185.0 185.0
65th ÖSS SWE Olle Nylander Cobra IF 3440 1.015 SRS1 68.0 DNC 68.0 DNC 50.0 186.0 186.0
66th WSF FIN Göran Antila Runaway Malbec 290 Fin9950 1.156 SRS1 68.0 DNC 68.0 DNC 57.0 193.0 193.0
67th ÖSS SWE Victor Lindmark Obelix Maxi 95 27 1.084 SRS1 68.0 DNC 68.0 DNC 61.0 197.0 197.0


www.ulvoregattan.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

 

Ulvöregattan 2016

Ulvöhamn

Bästa finska båt

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: LYS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
RankKlubbNatSkeppareBåtnamnBåttypSegelnrSRSKlassR1  R2  R3  TotalNett
1st WSF FIN Kaj Ollila Trixie X-99 Fin8456 1.247 SRS2 3.0 3.0 1.0 7.0 7.0
2nd SSJ FIN Tom Sundqvist Dagmar One Off Fin2454 1.162 SRS2 2.0 2.0 3.0 7.0 7.0
3rd VM FIN Lauri Katajisto Windx X-79 Fin3139 1.135 SRS1 1.0 1.0 11.0 DSQ 13.0 13.0
4th WSF FIN Mikael Walhroos Lotus Finn Flyer 31 Fin7227 1.153 SRS1 6.0 5.0 2.0 13.0 13.0
5th TV FIN Aaro Ponkala Garfield Two Star 36 Fin8579 1.230 SRS2 5.0 6.0 5.0 16.0 16.0
6th SSJ FIN Janne Backlund Coomara Joson 32 (mod) Fin8712 1.334 SRS2 4.0 7.0 7.0 18.0 18.0
7th WSF FIN Niklas Jakobsson Jumpin Jack flash J-35 Fin9335 1.251 SRS2 8.0 4.0 8.0 20.0 20.0
8th OTPS FIN Jussi Kuivas Chapeau! Dufour 34 LR Fin7721 1.22 SRS2 7.0 8.0 6.0 21.0 21.0
9th WSF FIN Kim Westerlund Garbo J/105 Fin499 1.263 SRS2 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 26.0 26.0
10th WSF FIN Göran Antila Runaway Malbec 290 Fin9950 1.156 SRS1 11.0 DNC 11.0 DNC 9.0 31.0 31.0


www.ulvoregattan.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Uppdaterad: 17 JUL 2016 10:03 Skribent: Andreas Nordström
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Örnsköldsviks SS - Segling
Box 208
89125 Örnsköldsvik

Kontakt:
Tel: 0706171040
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

ÖSS SPONSORER 2019

seasea

Yamaha center

Byggsigurd 

Cervera 

Flexite

Holmen

BMW Lindholms bil

Malux