Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2020


Byggsigurd regattan

Namn  SRS-tal segling 1 segling2 totalt
Martin Rubing   Express 0,907 2745   2 2631   1 3     1
Anders Carlsson   IF 0,832 2689   1 2672   3 2     2
Oscar Jansson   Express 0,907 2804   4 2656   2 6     3
Ove Westman   Express 0,907 2772   3 2716   4 7     4
Anders Lundqvist   X3/4 0,997 2899   6 2860   6 12   5 
Fredrik Nordin   First 34.7 1,031 2964   8 2807   5 13   6
Lennart Elfving   Stratus 0,958 2915   8 2863   7 15   7
Johan Hägglöf   Diva 35 0,981 3124   9 2890   8 17   8
Johan Alsén   Express 0,907 2868   5 DNF    13 18   9
Staffan Arnström   X99 1,023 3153   10 2921   9 19   10
Kristoffer Wiklund   Scanmar 33 0,881 3159   11 3025   10 21   11
Lars Lundqvist   H-båt 0,848 3248   12 3123   11 23   12

Lindholms bil Race 1

Rorsman Båttyp SRS-tal Seglad tid Omräknad tid Notering
Per Thim Omega 30 0,888 00:40:36 00:36:03 SH + ej spinn
Anders Carlsson J70 0,981 00:37:01 00:36:19  
Lennart Elfving Stratus 0,924 00:39:32 00:36:32 ej spinn
Ove Westman Express 0,88 00:41:44 00:36:44 ej spinn
Hans Larsson Albin Cumulus 0,853 00:44:44 00:38:09 SH + ej spinn
Lars E. Lundqvist H-båt 0,819 00:46:39 00:38:12 SH,ej spinn,pers-0,03
Anders Lundqvist X 3/4 ton 0,977 00:39:22 00:38:28 ej spinn
Staffan Arnström X99 0,996 00:41:16 00:41:06 ej spinn
Pelle Bergström Blacken 1,089 00:38:27 00:41:52  
John Nilsson Sveakryssare 0,942 00:48:38 00:45:49 SH + ej spinn
Johan Alsen Express 0,907     DNS

Lindholms Bil Race 2

Rorsman Båttyp SRS-tal Seglad tid Omräknad tid Notering
Lennart Elfving Stratus 0,924 00:37:53 00:35:00 ej spinn
Per Thim Omega 30 0,888 00:41:02 00:36:26 SH + ej spinn
Ove Westman Express 0,88 00:41:34 00:36:35 ej spinn
Anders Carlsson J70 0,981 00:37:29 00:36:46  
Hans Larsson Albin Cumulus 0,853 00:44:19 00:37:48 SH + ej spinn
Anders Lundqvist X 3/4 ton 0,977 00:38:50 00:37:56 ej spinn
Staffan Arnström X99 0,996 00:39:37 00:39:27 ej spinn
John Nilsson Sveakryssare 0,942 00:41:54 00:39:28 SH + ej spinn
Lars E. Lundqvist H-båt 0,819 00:48:17 00:39:33 SH + pers -0,03
Pelle Bergström Blacken 1,089 00:38:39 00:42:05  
Johan Alsen Express 0,907     DNS

Lindholms Bil Total

Rorsman Båttyp SRS-tal Race 1 Race 2 Totalt Notering
Per Thim Omega 30 0,888 1 2 3 SH + ej spinn
Lennart Elfving Stratus 0,924 3 1 4 ej spinn
Anders Carlsson J70 0,981 2 4 6  
Ove Westman Express 0,88 4 3 7 ej spinn
Hans Larsson Albin Cumulus 0,853 5 5 10 SH + ej spinn
Anders Lundqvist X 3/4 ton 0,997 7 6 13 ej spinn
Lars E. Lundqvist H-båt 0,819 6 9 15 SH, ej spinn, pers-0,03
Staffan Arnström X99 0,996 8 7 15 ej spinn
John Nilsson Sveakryssare 0,942 10 8 18 SH + ej spinn
Pelle Bergström   1,089 9 10 19  

 

Gullviksregattan 

Res. Rorsman Båttyp SRS-tal Seglad tid Omr. Tid Notering
1 Martin Rubing Express 0,907 02:12:50 02:00:29  
2 Lennart Elfving Albin Stratus 0,958 02:06:27 02:01:08  
3 Vilmer Hörnfeldt J70 0,912 02:13:55 02:02:08 pers.-0,05+SH
4 Robert Carlsson  J70 0,981 02:05:48 02:03:25  
5 Ove Westman Express 0,87 02:22:05 02:03:37 utan spinn+SH
6 Johan Alsen Express 0,907 02:17:20 02:04:34  
7 Hans Larson Albin Cumulus 0,873 02:23:55 02:05:38 Seglar SH
8 Anders Lundqvist  X 3/4 0,993 02:09:27 02:08:33  
9 Oscar Jansson Express 0,907 02:22:26 02:09:11  
10 Kristoffer Wiklund Scanmar 33 0,881 02:28:11 02:10:33 pers. -0,06
11 Tomas Rydman Arcona 340 1,056 02:05:18 02:12:19  
12 Pelle Bergström One Off. Blacken 1,081 02:05:08 02:15:16  
13 Pär Jansson Albin Nova 0,946 02:23:27 02:15:42 110 % fock
14 Lars Lundquist H båt 0,842 02:42:52 02:17:08 SH+pers -0,03
15 Enar Lundh Scanner 38 1,028 02:16:10 02:19:59  
16 Johan Hägglöf Diva 35 1,017 DNF    
Uppdaterad: 03 SEP 2018 11:29 Skribent: Nina Sandin
Epost: Adressen Gömd

 

 

Bli medlem, betala med swish.

 

 

Postadress:
Örnsköldsviks SS - Segling
Box 208
89125 Örnsköldsvik

Kontakt:
Tel: 0706171040
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

ÖSS SPONSORER 2019

seasea

Yamaha center

Byggsigurd 

Cervera 

Flexite

Holmen

BMW Lindholms bil

Malux