Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2021


Byggsigurdregattan 2021

  Race1 Race2 Total Srs  Personligt
Anders Carlsson 3 1 4 0,832  
Wilmer Hörnfeldt  1 3 4 0,896 -0,05
Niklas Engblom 5 2 7 0,886 -0,06
Ove Westman 2 5 7 0,907  
Hans Larsson 4 4 8 0,873  
Kristoffer Wiklund 7 6 13 0,856 -0,06
Lasse Lundquist  6 7 13 0,875 -0,03
Per Jansson 8 8 16 0,913 -0,03
Pelle Bergström  10 9 19 1,347 -0,06
Staffan Arnström 9 10 19 0,981  

LindholmsBil BMW Toyota Race

Placering Rorsman Båttyp SRS-tal Race 1 Race 2 Totalt
1 Vilmer  Hörnfeldt Cb66 0,916 1 1 2
2 Anders Carlsson IF båt 0,832 2 2 4
3 Anders Lundqvist X3/4 0,988 3 3 6
4 Lars Lundqvist H båt 0,848 4 4 8
6 Johan Hägglöf Diva 35 1,017 5 5 10

Gullviksregattan 2021

Resultat Rorsman Båttyp SRS-tal Seglad tid Omräknad tid Notering
1 Vilmer Hörnfeldt CB66 racer 0,896 02:25:25 02:10:18 SH+pers -0,05
2 Ove Westman Express 0,907 02:26:20 02:12:43  
3 Lennart Elfving Stratus 0,958 02:22:40 02:16:40  
4 Max Sjöström H-båt 0,842 02:42:40 02:16:58 SH+pers -0,03
5 Lars Lundqvist H-båt 0,842 02:44:10 02:18:14 SH+pers -0,03
6 Anders Lundqvist X 3/4 ton 0,988 02:23:46 02:22:02 SH
7 Tomas Rydman Arcona 340 1,056 02:15:14 02:22:48  
8 Billy Russel X 362 sport 1,054 02:16:17 02:23:39  
9 John Hägglöf Facil 30 0,912 02:44:58 02:30:27 pers -0,02
10 Niklas Engblom CB66 racer 0,901 02:50:00 02:33:10 pers -0,06
11 Robert Wågström Maxi Fenix 0,824 03:07:00 02:34:05 pers -0,05
12 Pelle Bergström One Off 1,347 02:15:00 03:01:51 pers -0,06

Ulvödistansen Cup 2021

Placering totalt Rorsman Båt  SRS Notering Ulvö Syd Ulvö Nord Totalt
1 Tomas Rydman Arcona 340 1,056   4 1 5
2 Ove Westman Express 0,870 SH+ej spinn 3 2 5
3 Pelle Bergström One-Off 1,347 pers-0,06 1 5 6
4 Billy Russel X 362 sport 1,054   2 4 6
5 Johan Hägglöf Diva 35 1,002 SH 5 3 8
6 Robert Carlsson HR 412 1,039 SH 6 6 12
7 Vilmer Hörnfeldt CB66 Racer 0,916 pers-0,03+SH 9 7 16
8 Anders Carlsson IF 0,832   7 9 16
9 Lars Lundqvist H-båt 0,842 pers-0,03+SH 8 8 16
10 Maria Lundin Bavaria 34 0,899 per-0,06+ej spinn 10 DNS 21

Trysundaskeppet

Plats Rorsman SRS Måltid Segladtid Korr.   
1 Vilmer Hörnfeldt 0,916 14:42:27 03:42:27 03:23:46 SH -0,03
2 Anders Lundqvist  0,988 14:28:17 03:28:17 03:25:47  
3 Lennart Elfving 0,958 14:40:02 03:40:02 03:30:48  
4 Johan Nordin 1,097 14:19:27 03:19:27 03:38:48 -0,03
5 Staffan Arnström 1,023 14:46:18 03:46:18 03:51:30  
6 Pelle Bergström 1,347 14:02:10 03:02:10 04:05:23 -0,06
7 Niklas Engblom 0,901 15:35:00 04:35:00 04:07:47 -0,06
8 Örjan Sjöström 0,809 16:08:38 05:08:38 04:09:41 E7022-2021 -0,06
9 Hans Larsson 0,873 16:00:00 05:00:00 04:21:54 SH. DNF

Klubbmästerskap 2021

Plac. Båttyp Skeppare Byggsigurd Lindh.bil Gullviksreg UlvöS. UlvöN. Try Summa
1 CB 66 Vilmer Hörnfeldt 2 1 1 9 7 1 21
2 Express Ove Westman 4 6 2 3 2 10 27
3 Arcona Tomas Rydman 11 6 7 4 1 10 39
4 One off 1 ton Pelle Bergström 9 6 12 1 5 6 39
5 X Tyme Billy Russel 11 6 8 2 4 10 41
6 IF Anders Carlsson 1 2 13 7 9 10 42
7 H-båt Lars Lundkvist 7 4 5 8 8 10 42
8 X 3/4 ton Anders Lundqvist 11 3 6 11 10 2 43
9 Albin Stratus Lennart Elfving 11 6 3 11 10 3 44
10 Diva 35 Johan Hägglöf 11 5 13 5 3 10 47
11 CB 66 NiklasEngblom 3 6 10 11 10 7 47
12 HR 420 Robert Carlsson 11 6 13 6 6 10 52
13 H-båt Max Sjöström 11 6 4 11 10 10 52
16 Cumulus Hans Larsson 5 6 13 11 10 9 54
17 Aspect 40 Johan Nordin 11 6 13 11 10 4 55
15 X99 Staffan Arnström 10 6 13 11 10 5 55
18 Scanmar 35 Kristoffer Wiklund 6 6 13 11 10 10 56
14 Facil 30 John Hägglöf 11 6 9 11 10 10 57
19 Albin Nova Pär Jansson 8 6 13 11 10 10 58
20 H-båt Örjan Sjöström 11 6 13 11 10 8 59
21 Maxi Fenix Robert Wågström 11 6 11 11 10 10 59
22 Bavaria Maria Lundin 11 6 13 10 10 10 60
Uppdaterad: 03 SEP 2018 11:29 Skribent: Nina Sandin
E-post: Adressen Gömd

 

 

Bli medlem, betala med swish.

 

 

Postadress:
Örnsköldsviks SS - Segling
Box 208
89125 Örnsköldsvik

Kontakt:
Tel: 0706171040
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

ÖSS SPONSORER 2019

seasea

Yamaha center

Byggsigurd 

Cervera 

Flexite

Holmen

BMW Lindholms bil

Malux